Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Aktivity

Aktivity

     Predstavitelia obce Prakovce a obce Hidasnémeti (Maďarská republika) sa po prvýkrát stretli dňa 20. novembra 2015 na Obecnom úrade v Prakovciach. Po úvodnom zoznámení si maďarskí hostia pozreli vybrané časti Prakoviec - klub kultúry, futbalový štadión, DSS-Idea v Matilda Hute. Obidve strany sa dohodli na pokračovaní vzájomných stretnutí a na rozvíjaní spolupráce.

      10.decembra 2015 zástupcovia obce Prakovce naštívili svojich partnerov priamo v obci Hidasnémeti, kde ich čakal zaujímavý program a príjemní ľudia. Po uvítaní starostom obce priamo na obecnom úrade nasledovala prehliadka obce, chutný obed a ďalšie rokovania, ktorých výsledkom je podpísanie memoranda medzi oboma stranami.

     15.januára 2016 bol naozaj slávnostný deň, keď sa pri príležitosti podpísania Memoranda o partnerstve a spolupráci medzi obcou Prakovce a obcou Hidasnémeti, konalo partnerské stretnutie predstaviteľov a zástupcov oboch strán. V obradnej sieni Obecného úradu v Prakovciach za účasti pozvaných hostí zo slovenskej i maďarskej strany bolo memorandum slávnostne podpísané. V kultúrnom programe vystúpili členky Zboru pre občianske záležitosti obce Prakovce, žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy v Prakovciach a Dievčenská folklórna spevácka skupina Kloptaň v doprovode Ľudovej hudby Prakovčan.

     A partnerstvo medzi partnerskými obcami malo svoje pokračovanie aj v sobotu 13.2.2016, tentokrát to bolo v Hidasnémeti, kde sa konala "Slávnosť ochutnávky pálenky" - súťaž, remeselnícky trh, kultúrny program a zábava. V kultúrnom dome sa v kultúrnom programe predstavili maďarskí partneri (tradičné ľudové spevy, tance, regionálne hudobné nástroje, divadelná scénka) a taktiež Prakovčania (Dievčenská folklórna spevácka skupina Kloptaň pod vedením Zuzany Koscelanskej a ľudová hudba). Súčasne sa konal aj trh domácich ľudových remeselných tvorcov a spomínaná súťaž v ochutnávke pálenky. Okrem folkloristov našu obec zastupovali Mgr. Pavol Lukáš, starosta obce, Mgr. Štefan Kačír, poslanec, Miroslav Pisko, poslanec, Mg. Dagmar Vargová, riadteľka ZŠ s MŠ, Ing. Jozef Pojdák, konateľ Praktos s.r.o. Prakovce. Predstavitelia oboch obcí sa stretli aj na neformálnom rokovaní o ďaších možnostiach zapojenia sa oboch obcí v grantových výzvach v rámci Višehradského fondu alebo Európy pre občanov.

     Šport, konkrétne futbal (samozrejme, že nie iba ten) je ďalšou oblasťou, ktorá spája obce Prakovce a Hidasnémeti. V sobotu 20.2.2016 sa neďaleko Hidasnémeti stretli obe mužstvá v priateľskom zápase, aby si zmerali svoje sily. Nie je dôležitý víťaz (Hidasnémeti- Prakovce 2:1), ale skôr išlo o vzájomné rozvíjanie vzťahov aj v tejto oblasti, čo sa určite podarilo aj pri spoločnej večeri po ukončení zápasov. 

 

Fotografie nájdete vo Fotogalérii.

 

     

     


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka