Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Basketbal

BASKETBAL

 

Rok 1949 bol rokom vzniku – založenia basketbalového oddielu žien v Prakovciach. Hlavným iniciátorom bol Ing. Rýmeš, ktorý prišiel do závodu za prácou. Oslovil Emíliu Nagyovú, či by nezohnala niekoľko dievčat, ktoré by mali záujem hrať basketbal. Ihrisko, pôvodne tenisové, bolo v priestore Vyšnej kolónie / stojí tam teraz rodinný dom pani Gregovej /. Hral sa tam nielen basketbal a volejbal, ale aj iné športové súťaže. Trénerom a vedúcim družstva bol Ing. Rýmeš.
Základ družstva tvorili Emília Nagyová, Mária Gregová – Gabányiová, Mária Andrašková, Daša Linhartová – Ďuráčiková, Alžbeta Lorková – Ďurkovičová, Mária Garčarová – Križeková.
Ďalej hrali : Dorka Urbanová – Andrašková, Gabriela Pinčáková – Kosečeková , Helena
Polláková – Pačayová, Gabriela Almášiová, Eta Šimková, Jana Konečná, Helena Garčárová,
Anna Kolesárová, Katarína Gregová, Anna Lešková. Trénovalo a hralo sa na ihrisku v Prakovciach.V nepriaznivom počasí v telocvični Gymnázia v Gelnici.


Súťaž bola krajská za účasti družstiev zo Spišskej Novej Vsi, Levoče, Popradu, Kežmarku,
Prešova a Košíc. Žiadne výhody  neboli, cestovné na tréningy a zápasy si platili samy.
Po odchode Ing. Rýmeša družstvo trénoval Július Ďurkovič.


Najväčší náš "úspech" prišiel v  roku 1953, keď sme odohrali priateľské stretnutie proti Sparte Praha na domácej pôde. Aj keď sme prehrali 66:21, bol to veľký športový zážitok. Zaujímavosťou bolo , že v družstve Prahy hrala mladá Oľga Fikotová- Connollyová, neskôr československá olympijská víťazka v hode diskom. Hospodárom , ktorý sa staral o dresy a ihrisko bol Štefan Silla. Organizátorom bol Ali Andraško.


(Zo spomienok) Dievčatá to brali naozaj športovo, hrali  až do vydaja, resp. materských dovoleniek.
Bol to rok 1956. Svojimi spomienkami odkryli závoj dávnej minulosti tohto športu Mária Križeková a Mária Gabányiová.

 


 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka