Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ľudová hudba

Ľudová Hudba

 

Vznik Ľudovej hudby v Prakovciach sa datuje od roku 1948 v základnej organizácii Zväzu požiarnej ochrany v Prakovciach. Jej zakladateľom a organizačným vedúcim bol po celý čas František Andraško / do roku 1993/. Zakladajúcimi členmi boli : J. Tekáč st., J. Plachetka,
F. Hupka, Št. Homza, J. Matz, J. Leško a M. Polláková. V neskorších rokoch, už ako Ľudovej cimbalovej hudbe, pomáhali v jej odbornom raste i inštruktori : p. Urbanec, redaktor čsl. rozhlasu z Košíc, p. Beleš a najdlhšie p. Ladislav Salaj z čsl. rozhlasu Košice. Pod jeho odborným vedením ĽCH odborne rástla a dosahovala stálu personálnu a odbornú základňu. Prejavovalo sa to v poprednom umiestnení ĽCH nielen v rámci okresu, regiónu, kraja, ale aj Slovenska. ĽCH poveril v roku 1969 Osvetový ústav v Bratislave reprezentáciou na závere sympózia hotelových spoločností Európy vo Vysokých Tatrách. Účinkuje na reprezentačnom plese v Redute Spišská Nová Ves a nahráva svoj samostatný program v čsl. rozhlase v Košiciach.

V tomto období kulminovala aktivita a odborný rast ĽCH, keď jej protagonistami boli : pp. Marián Mtýľ, ako umelecký vedúci, predník Ján Bendík a členovia: Milan Jendruch, Emil Plachetka, Jozef Šinaľ, Jozef Plachetka, bratia Thurovci a Eugen Žiga.
Ako hudobná zložka folklórneho súboru Prakovčan napomáha i jeho rastu po hudobnej stránke, o čom svedčí i súťaž „Spevom začíname deň“, pomocou ktorej sa hľadali spevácke talenty. Sólistkami ĽCH, ktorá vystupovala zároveň i s FS Prakovčan, za toto obdobie boli: Eva Burčíková, Eva Kačírová, Mária Poprocká, Mária Sedláková, Rozália Janovová, Terka Basová, Mária Timkovičová a dievčenská skupina z Jakloviec. Sólistami boli Eva Burčíková, Eva Kačírová, Mária Poprocká, Mária Sedláková, Rozália Janovová, Terka Basová, Mária Timkovičová a dievčenská skupina z Jakloviec. Sólistami boli p. Márian Kaľavský, Vincent Ňachaj /choreograf FS Prakovčan/ a Štefan Ševčík /heligonkár/.
ĽCH doprevádzala FS Prakovčan na všetkých jeho vystúpeniach v celom regióne Slovenska, na Morave, ako i v zahraničí: ZSSR, Ukrajina, Poľsko, Maďarsko.
V ďalšom období už pod umeleckým vedením Vojtecha Ferenca, tiež ako predníka ľudovej cimbalovej hudby, neskôr Ľudovej hudby.

 

ĽCH počas svojho trvania nadviazala spoluprácu i s inými folklórnymi skupinami a hudobne ich doprevádzala: Folklórna skupina Kojšov z Kojšova, s ktorou sa v roku 1967 zúčastnila národopisných slávností v meste WISZLA a SCIRK v Poľsku. Ďalej FS Selanka z Helcmanoviec a FS Kliperčan zo Žakaroviec, s ktorými sa zúčastnila ne festivalôoch v Kamienke a vo Svidníku. V roku 1986 vystupovala s p. Štefanom Tomlajnom /konský povoz/ a mužskou speváckou zložkou FS Prakovčan vo Východnej v pásme „Rodokmeň Zeme“. Doprevádzala tiež v minulosti i FS Matičiar z Veľkého Folkmára na viacerých vystúpeniach v rámci matičných slávností.
Viackrát účinkovala v čsl. rozhlase v Košiciach, ako i v čsl. televízii v reláciách: „Od nás pre Vás“ a „Nedeľa v klube“ v roku 1988.
ĽH doprevádza i DFS Vánok Prakovce od jeho vzniku v r. 1984 dodnes. Vedúca p. Zuzana Koscelanská je tiež dlhoročnou sólistkou ĽH. Ako doprovod DFS Vánok vystupovala ĽH na festivale detských folklórnych súborov, s medzinárodnou účasťou, v meste GLAGOW /Poľsko/, kde reprezentovali región Spiš.

ĽH v posledných rokoch a v súčasnosti vedie p. Vladimír Lenkey. Členmi ĽH sú: Plachetka Marko, Bikar Ľudovít, Plachetka Ľuboš, Plachetka Pavol a Žiga Július.
ĽH je každoročným účastníkom Slovanskej piesne v Prakovciach, kde so svojimi sólistkami
pp. Evou Lenkeyovou a Zuzanou Koscelanskou zvíťazili vo svojej kategórii v roku 2001
a 2003.
Želáme Ľudovej hudbe Prakovce do budúcna veľa úspechov v oblasti folklórnej, ako i úspešnú reprezentáciu obce Prakovce i regiónu Spiš.

                                         (fotografia Ľudová hudba )

                                    (historická fotografia Ľudová hudba)

                                   (historická fotografia Ľudová hudba)

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka