Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Poľovníctvo

Poľovníctvo v Prakovciach má viac ako 100-ročnú tradíciu. Už za Rakúsko – Uhorska podľa vtedajších platných zákonov sa dalo kúpiť povolenie na držbu zbrane za 20.- korún, čo sa rovnalo hodnote 10 zlatky. Robotník toľko zarobil za necelý mesiac. Veľa prakovčanov túto možnosť využilo.

Poľovnícke združenia sa začali zakladať v r. 1948 a v tom roku bolo založené poľovnícke združenie „Lenďaková“ - Prakovce č.1, kde neskôr poľovníckym hospodárom sa stal Ján Klekner st. V r. 1950 prakovčania získali revír Hrable – Bystrý potok, kde bol predsedom Šimon Liba, neskôr Ján Eližer. Tam poľovali do r. 1960, kedy bola zmena revíru „Zbojnícka skala“ Smolnícka huta so sídlo v Prakovciach. Predseda tohto združenia bol Hubert Komora a hospodár Ján Pindroch. Ďalší revír vznikol v polovici 50-tych rokov - „Hanacky“, neskôr Mníšek nad Hnilcom II. so sídlom v Prakovciach, kde predseda bol František Leško a poľovnícky hospodár Štefan Kašický. V 60-tych rokoch vznikol Závodný poľovnícky klub, ktorý združoval spomínané združenia. Jeho predsedom bol Peter Slovinský, neskôr Šimon Liba, ktorý aj choval klubového výra, čo sa využíval na „výrovky“ – spôsob poľovačky. Tento klub mal krátku činnosť a poľovnícke združenia znovu si hospodárili sami. Prakovskí poľovníci však boli organizovaní aj v združeniach v Helcmanovciach, Gelnici a Mníšku nad Hnilcom.

Táto činnosť patrila k najkrajším a najaktívnejším záujmom milovníkov prírody, kde sa zameriavali v prvom rade na ochranu životného prostredia a prírody vôbec, vytváranie podmienok na cieľavedomý a plánovaný chov lesnej zveri a zimné prikrmovanie. K najaktívnejším okrem menovaných patrili Vojtech Šimko, Štefan Lelák, Jakub Pindroch, Július Eližer, Ján Rentka, Karol Harakovský, Andrej Pankevič, Koštant Žoldák, Vincent Eližer, Jaroslav Prchlík, Štefan Komora, Jozef Pojdák st., Ján Grega, Štefan Klekner, Ján Klekner ml., Jozef Nižník st. Jozef Nižník ml., Pavel Eližer, Zoltán Urban, František Vaškovič st., Ján Vaškovič st., Ján Murňák st. a ml., Ján Vdovjak. Medzi poľovníkmi z Prakoviec poľovala aj jedna žena, Gita Huthová a iní.

V roku 1975 bolo v Prakovciach 47 poľovníkov. Okrem veselých spoločných poľovačiek a radosti z povoleného odstrelu poľovnej zveri odpracovali mnoho brigádnických hodín pri zveľaďovaní revíru, stavaní kŕmidiel, políčok, stavbe a udržiavaní poľovníckych zariadení - chát. Jednou z významných aktivít bola a je aj práca s deťmi, ktorej sa podľa kroniky Prakoviec najviac venoval p. Michal Pinčák, neskôr Pavol Dvorjančanský a dnes túto dôležitú aktivitu vykonáva p. Ján Onderčanin. V roku 1976 bol najmladším členom poľovníckeho združenia p. Jaroslav Lelák od r.1974.
V súčasnosti občania Prakoviec poľujú v Gelnici, Mníšku nad Hnilcom a Helcmanovciach.

 

                                       (fotografia úlovok poľovníka)

 

                                  (historická fotografia úlovok poľovníka)

 

                                         (historická fotografia úlovok poľovníci)

 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka