Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prakovčanka

Prakovčanka

Web stránka Prakovčanky http://www.prakovcanka.eu/

História
Dychová hudba Prakovčanka pochádza z východoslovenskej obce Prakovce, ktorá sa nachádza v prekrásnom prostredí okresu Gelnica. Bola založená v roku 1977, ale jej korene sa datujú už o niečo skôr.

Začiatky muzikantského života siahajú do roku 1948, kedy došlo k založeniu prvého hudobného telesa v obci. Členmi boli väčšinou pracovníci strojárenského závodu, ktorí pochádzali z okolia Prakoviec. Na čele dychovky sa vystriedalo niekoľko dirigentov. Prvé verejné vystúpenie sa uskutočnilo 1.mája 1953. Tento hudobný súbor však nemal dlhú životnosť a po kratšej dobe sa rozpadol.

Túžba mať v závode i v obci vlastné dychové teleso neutíchala a tak v roku 1977 vznikol hudobný spolok, ktorý dostal názov „Mládežnícka dychová hudba“ (MDH), pretože jej členov tvorili prevažne mladí ľudia. Hudobné teleso pracovalo pod taktovkou niekoľkých významných osobností – dirigentov, ktorí sa neodmysliteľným spôsobom pričinili k dlhej histórii tejto dychovej hudby. Od začiatku prešlo teleso mnohými aj ťažkými chvíľami, ale postupne sa rozširoval repertoár ako aj kvalita hudobnej produkcie. Už v roku 1984 sa MDH zúčastňovala všetkých štátno-politických a kultúrnych akcií ako v závode, tak i v obci. Od roku 1986 účinkovala aj na pohrebných obradoch v obci Prakovce a blízkom okolí Hnileckej doliny. V tomto období už bolo zaznamenaných vyše 30 samostatných vystúpení. Postupne svoj hudobný prejav zdokonalili natoľko, že MDH sa začala zúčastňovať Okresných prehliadok dychových hudieb, na ktorých sa už zaradili medzi kvalitné hudobné telesá tohto druhu v okrese Spišská Nová Ves. V januári 1988 sa MDH zúčastnila natáčania relácie „Od nás – pre nás“ v československej televízii štúdio Košice. V tomto období sa zmenil názov Mládežníckej dychovej hudby na názov – dychová hudba Prakovčanka.

V súčasnosti má dychová hudba (DH) Prakovčanka 35 členov, ktorí tvoria veľký dychový orchester.

DH Prakovčanka spolupracuje s obcou Prakovce, ZUŠ, materskou školou a základnou školou. Už roky vystupuje na rôznych spoločenských akciách v obci, v regióne Spiša a zastupuje Košický samosprávny kraj doma i v zahraničí.

Repertoár tvoria pochody, ľudové piesne, koncertné skladby a skladby modernej populárnej hudby upravené pre dychový orchester, ktoré čoraz viac lákajú mladého poslucháča. Za posledných desať rokov DH Prakovčanka reprezentovala obec na krajských súťažiach, zúčastnila sa Festivalu národnostných menšín v Tornali a v Bratislave, reprezentovala Slovensko na festivaloch v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Francúzsku a Taliansku. V roku 2008 sa po prvýkrát zúčastnila celoštátnej prehliadky detských a mládežníckych dychových hudieb v Trenčíne a v roku 2010 na rovnakej celoštátnej prehliadke v Dolnej Súči. Dychová hudba je od roku 2002 zaregistrovaná ako občianske združenie „Dychová hudba Prakovčanka“. V spolupráci s obecným úradom organizuje pre občanov Prakoviec a svojich priaznivcov vlastné podujatia. Tradíciou sa stal festival dychových hudieb Prakofest, ktorý ma za sebou už tri úspešné ročníky.

 

                            (fotografia Dychová hudba Prakovčanka)

                          (fotografia Dychová hudba Prakovčanka)

                          (fotografia Dychová hudba Prakovčanka)


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka