Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rádioamatéri a AUTOMOTOKLUB

RADIOAMATÉRSTVO


V roku 1971 príchodom Jozefa Komoru z vojenskej služby sa pod jeho vedením začala rozvíjať činnosť radioamaterizmu. Spolupracoval s Jozefom Križekom, Jozefom Lohinským, Dušanom Libom. V ďalších rokoch vsadil na mládež- žiakov ZDŠ. Vďaka jeho novým tréningovým metódam v radiotelegrafii a modernom viacboji telegrafistov v priebehu niekoľkých rokov dosiahli výsledky v celoštátnych a medzinárodných súťažiach. V MVT / moderný viacboj telegrafistov /-v technických disciplínach ako orientačný beh, streľba a hod granátom na presnosť. Tréningy viedol Pavol Šimko. Prvým úspechom je vytvorenie 4 česko-slovenských rekordov Dušanom Korfantom a získaním Majstra socialistických krajín. Naši telegrafisti za obdobie svojej činnosti získali 8 titulov Majster Slovenska, 6 titulov Majster Československa, taktiež reprezentovali ČSSR na medzinárodných súťažiach. Sú to Margita Beľušková- Komorová, Michal Gordan,
Dušan Korfanta, Milan Leško, Peter Dyba, Pavol Grega, Ľubuša Furimská- Gordanová, Milan Gučík, Jozef Krupár. Za vynikajúce výsledky boli naši športovci dvakrát zaradení medzi desať najúspešnejších Zväzarmov Slovenska. Pekné výsledky dosahovalo aj výcvikové stredisko brancov špecialistov, založené v roku 1979. Veľká pozornosť bola venovaná súťažiacim na VKV a KV, boli dosiahnuté pekné výsledky. Svedčia o tom diplomy a uznania.

 

                                             (historická fotografia Riadoamatéri)

AUTOMOTOKLUB


Činnosť AMK sa začala rozvíjať po získaní MTZ. Začalo sa s výukou pre motocykle. AMK začal športovú činnosť veľmi aktívne, dominovali terenné aj cestné súťaže. Medzi prvých reprezentantov patrili: Ladislav Šimko, František Cehlár, Michal Mackaľ, Oskar David, Karol Harakovský, Rudolf Schlosser. V roku 1965 I. výkonnostnú triedu v kubatúre do 50cm3 získali Ján Sadvár, Milan Leško a Ján Silla. Do 125 a 250cm3 Ján Bodnár, Gustáv Marcinko a Ondrej Tóth. Po dobudovaní svojpomocnej dielne prácu pri opravách riadil Jozef Blaščík. Po roku 1968 došlo k stagnácii športovej činnosti z dôvodu zrušenia motokrosovej trate, na ktorej sa niekoľkokrát konali Majstrovstvá Slovenska aj Československa, pri ktorých pomáhali aj naši členovia. V roku 1969 Bodnár a Leško reprezentovali ČSSR na Majstrovstvách v Poľsku.

V roku 1974 v novom areáli zahájila činnosť svojpomocná dielňa pod vedením Jozefa Nižníka st. , Martina Šramka a Viktora Sedmaka. Neskôr opravy prevádzajú Jozef Nižník ml. a Milan Leško. Veľký kus práce odviedli Jozef Nižník st., Gabriel Karkošiak a Ladislav Imrich ako cvičitelia v školení a doškolovaní vodičov.
 

V 80-tych rokoch v motokrosových súťažiach na úrovni kraja a Slovenska nás reprezentujú Ján Bodnár ml. a Jozef Koscelanský ml. pod vedením skúseného trénera Jána Bodnára st. A v autokrosových súťažiach Peter Helcmanovský, ktorý si svoju buginu zostrojil sám a v krajských a celoštátnych súťažiach dosiahol dobré výsledky.

 


 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka