Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Združenie slovanskej vzájomnosti

Združenie slovanskej vzájomnosti


Agilný ZČSSP v Prakovciach sa po roku 1989 postupne pretransformoval od roku 1992 na Združenie slovanskej vzájomnosti – ZSV, ktoré v Prakovciach pôsobí dodnes.
Ide o dobrovoľné, záujmové, nezávislé a samosprávne združenie. Prakovské ZSV má 55 členov, riadi ho 7-členný výbor a revízna komisia. Predsedom a zakladateľom v našej obci od r. 1992 bol Fridrich Svítek, v roku 2010 predsedníčkou bola Monika Kleknerová a v súčasnosti pracuje pod vedením Bc. Anastázie Minárovej. Svojimi pestrými aktivitami obohacuje kultúrne a spoločenské dianie v obci. Každoročne usporadúva autobusový zájazd občanov Prakoviec na miesta bojovej slávy Dukla – Svidník s položením kvetov k pamätníkom. Od roku 2000 je vyhlasovateľom, organizátorom a odborným gestorom speváckej súťaže detí, mládeže a dospelých SLOVANSKÁ PIESEŇ regiónu Hnileckej doliny.

Vyberáme zo spomienok dnes už zosnulého (1.4.2011) Fridricha Sviteka:
„Ako sa všetko začalo? Okresné súťažné kolá speváckej súťaže SLOVANSKÁ PIESEŇ vrcholili, v minulosti, koncom roka celoslovenskou prehliadkou ich víťazov, po zasadnutí Slovenského výboru Združenia slovanskej vzájomnosti, ktorá však, z organizačných a personálnych dôvodov zanikla.
Vtedy som sa zamyslel, prečo by sme nemohli túto súťaž oživiť, my, Združenie slovanskej vzájomnosti v Prakovciach? Z myšlienky sa stala skutočnosť a od roku 2000 uskutočňujeme spevácku súťaž detí, mládeže a dospelých regiónu Hnileckej doliny SLOVANSKÁ PIESEŇ. Dobrá myšlienka sa ujala a SLOVANSKÁ PIESEŇ zapustila v našom regióne svoje korene, našla si svojich interpretov i svojich stálych divákov – poslucháčov.

Každoročne, koncom júna, sa ozýva v areáli Klubu kultúry v Prakovciach prekrásnymi slovenskými piesňami /české, moravské, poľské, chorvátske, ruské, ukrajinské, rusinské a zaznel tu staroslaviansky chorál.
Nezabudnuteľné chvíle nám vždy pripravujú tí najmenší – deti materských škôl – ktorým očká žiaria od nadšenia zo svojho vystúpenia. Svoju radosť zo spevu nachádzajú i žiaci zo Základných škôl, ktorí to už berú i ako prestížné, túžiace po najvyššej méte.
Za toto všetko patrí poďakovanie pani učiteľkám, či už zo škôlky, alebo Základnej školy, ktoré svojim speváčikom venujú, nezištne, veľkú časť svojho voľného času.
Študentky Stredných škôl, ktorých ja stále poriedko, to berú dôstojne, ako svoju parketu, najmä tie, ktoré súťažili ako žiačky Základnej školy a postupne prechádzali nižšími kategóriami.
Dospelí sú osobitnou kapitou, ktorých spev doopravdy baví, nachádzajú v ňom sebarealizáciu a vždy pripravia svojim divákom – poslucháčom príjemné potešenie.
Spevácke súbory – mládežnícke i dospelých – majú svoje osobitné čaro, každý svojou inakosťou. I tu treba poďakovať všetkým ich vedúcim, za ich obetavú prácu pri vedení a nacvičovaní jednotlivých súborov. Vďaka vám , Vánok, Pustovníček, Zornička, Listeček, Selančik, a ďalšie ako i Jadlovec, Červená chustečka, Prakovčanka, Kojšovan, Folkmarčanka /p. Petkáčová/ , MJF Prako, Lipa a Ľudová hudba.

Úprimné poďakovanie patrí preto Vám všetkým súťažiacim, ktorí každoročne prichádzate do Prakoviec a svojimi piesňami prinášate radosť a úsmev do regiónu Hnileckej doliny.
Súťažiacich sa za celé toto obdobie vystriedalo neúrekom. Boli to stovky speváčok a spevákov. Niektorí len prešli súťažou, iní sa každoročne vracajú. Veľmi ťažko je ich menovať, bolo ich nespočetné množstvo.

Za všetkých spomeniem len dve speváčky: Alenka Bikárová a Marienka Hudáková, ktoré prešli postupne od žiačok Základnej školy až po dnešné študentky Strednej školy. Doslova sa prespievali z 2. , 3. a 4. kategórie a vždy na stupni víťazov. Okrem sólo spevu vždy súťažia i vo svojom súbore. Dúfam, dievčatá, že Vám to vydrží i ďalšie roky.
Poďakovanie patrí i všetkým sponzorom, ktorí každoročne, podporujú tento festival spevu a hudby, finančne, materiálne a službami.

Poďakovanie patrí i všetkým členom a členkám Odbornej poroty a Organizačného výboru, ktorý to ťahá bez zmeny, celých desať rokov a všetci bez nároku na odmenu.
Zo spoluorganizátorov patrí úprimné poďakovanie Obci Prakovce, na čele so starostom obce p. Mgr. Pavlom Lukášom a Domu Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi , s jej riaditeľkou p. Mgr. Ruženou Dorčákovou. Z Organizačného výboru a Odbornej poroty ťažko menovať všetkých, ktorí každoročne ťahajú „káru zodpovednosti“ ale nedá mi, aby som z nich nespomenul aspoň tri: p. Mgr. Oľgu Caganovú, Zuzanu Koscelanskú a Moniku Kleknerovú.

SLOVANSKÁ PIESEŇ – nádherne prežité chvíle v našom bežnom živote. Nech slovenské a slovanské piesne znejú stále regiónom Hnileckej doliny a roznášajú , nám všetkým, radosť a umelecký pôžitok.“

                                   (fotografia vystúpenie)

 

                                           (fotografia vystúpenie) 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Prakovce dnes Oficiálna stránka obce Prakovce

webygroup

Úvodná stránka